Bozcaada 2013 İstatistikleri

By | May 13, 2013

Cumartesi günü Bozcaada’da koştuk. Ben geçen seneki gibi yarı maraton koştum, kız arkadaşım da yine geçen seneki gibi 10K koştu. Bozcaada her zamanki gibi mükemmeldi, hava her zamanki gibi koşmak için fazla sıcaktı. Yokuşlar aynen eski yerlerinde bizi bekliyordu. 13. km’deki Ayazma yokuşuna yine ana avrat küfürler ettim ama bu sene yokuşlarda daha iyiydim. Yarışı 1:59:00’da bitirmeyi hedeflerken 18. km’de bunun olmayacağını anladım. Sonuç olarak 2:07:09’da bitirince de biraz moralim bozuldu. Yine de geçen seneden daha iyi. Seneye daha da iyi olsun diyerek yarış istatistiklerine geçeyim.

Yarış sonuçları www.departiming.com adresinden yayınlanıyor fakat sitede hiçbir görselleştirme yok. Oysa yaş gruplarına vs.’ye göre bir sürü görselleştirme yapılabilir, sonuçlar daha açıklayıcı olabilirdi. Ben de oturdum, PDF dokumanindan sonuçları alıp metin dosyasına taşıdım ve Matlab’da bir kaç grafik çizdim. Ne yazık ki yaş grupları için bunu yapacak zamanım yok. Belki siz de datayı kurcalamak isterseniz diye bir de excel versiyonu yarattim. Buyrun.

Özet

Genel olarak yarışa çok profesyonel atletler katılmıyor. Bunu ilk 10’daki derecelerin düşüklüğünden anlıyoruz. Mesela kadınlar YM’nin üçüncüsü 1:44:00’te bitirmiş ve 63 yaşında (çok çok tebrikler). Bu arada, kadınlar YM’ye katılanların azlığı da dikkat çekici:

Aşağıda iki tip grafik var. Insanların yarışı bitirme zamanı dağılımları (histogram) ve bireysel bitiş zamanları. Her ne kadar bizim gibi amatörler için önemli olan kendimizle yarışmak, makul zamanlarda yarışı bitirmek olsa da, diğer insanların yarışı ne sürelerde bitirdikleri önemli bir ölçüt. Bu grafikler de görsel olarak size bunu sunuyor.

Yarı Maraton – Erkekler
Beni en çok ilgilendiren kısım olduğundan ilk olarak bu yarışa bakalım.  Histograma baktığımızda beklendiği gibi çoğunluğun yarışı orta derecelerde bitirdiğini görüyoruz.  (Yeşil noktacık benim bulunduğum yer.)

Erkekler YM

Kişisel olarak finiş çizgisi ve 15KM geçiş zamanları şöyle:

Buradan 15K’yı önde geçenlerin yarışı da önde bitirmediğini görebiliriz. En ilginci, yarış birincisi 15K’yı 4. sırada, ve o anki birinciden tam 5 dakika daha sonra geçmiş, sonra ise hızlanıp önündeki 3 kişi geçmiş. (Ben de geçen sene 15K’yı hızlı geçip, kalan 6K da çuvallamıştım, bu sene sakin olmayı akıl ettim.)

Bu grafiklere bakınca aslında hiç de güzel koşmadığımı anlıyorum. Güzel koştum diyebilmem için yeşil noktanın her iki grafikte de ortanın solunda olması gerekirdi. Üzüldüm şimdi.

Yarı Maraton – Kadınlar

Kadınlarda çok az kişi YM koştu. Genelde 1:50-2:20 arasında toplanmış durumdalar:

Finiş ve 15K zamanları:

10K  – Erkekler

En fazla koşucu bu kategoride var. 583 kişi. Ortalama olacak 0:50-1:05 arasında yarışı bitirenler çok. Ben de burada yarışsam 0:50-0:55 arası bitirirdim diye tahmin ediyorum. Ayrıca bitirme zamanlarının dağılımına bakınca uzun bir kuyruk görüyoruz.  Bu kuyruğu “10K kısa mesafe, yorulunca yürürüz,  parkur da pek keyifli” düşünceli insanlar oluşturuyor olsa gerek. (Bence güzel mantık bu arada.)

Finiş ve 5K geçişleri:

10K  – Kadınlar

En kalabalık ikinci kategori. Bitirme zamanlarına bakınca burada kuyruk daha kalın. Hmmm, demek ki kadınlar biraz daha fazla koşmak yerine yürümeyi tercih etmişler. (Grafiklerdeki yeşil noktacık sevgilim oluyor 🙂 )

Finiş ve 5K geçişleri:

Zamanım olsa çok daha fazla şeyi karşılaştıracak grafikler çizecektim.  Eğer siz de koştuysanız, grafiklere bakıp hangi dilimde olduğunuza, ne kadar daha ilerlerseniz kaç kişiyi geçeceğinize bakabilirsiniz.

5 thoughts on “Bozcaada 2013 İstatistikleri

 1. Abuzer

  Tebrikler Baris 🙂

  Ben de bu pazar yari-marathon kosacagim. Hedefim sadece bitirmek 🙂 Bana sans dile 😀

  Reply
  1. admin Post author

   Bol şanslar Abuzer! Facebook’tan çıkmadan önce Riga’daki koşu maceranı takip ediyordum, sonra koptum. Bitirilmeyecek mesafe değil. Başlarda gaza gelip, hızlı gidip tükenmemek lazım, zaten her yerde bunu diyorlar 🙂 Pazartesi haberdar et beni.

   Reply
 2. Abuzer

  2:17:59’da bitirerek, en iyi performansimi sergiledim 🙂 15 km’yi son 300 icinde gectikten sonra cok guzel hizlandim. Sanirim yaklasik 500 (-1) kisiyi gectim 😀

  Cok guzel bir tecrube gercekten!

  Reply
  1. admin Post author

   Tebrikler Abu ! Evet, çok değişik bir olay, yalnız koşmak gibi değil 🙂 Son yarısında hızlanabilmen iyi olmuş. Ben o işi hiç tutturamıyorum.

   Az önce baktım Riga maratonunun sitesine. Ne kadar çok kişi koşmuş. Kategoriler de çok güzel, tam, yarım, 10K, 5K. (Avrasya’yı da böyle yapmalılar.) Sen seneye de ordaysan geleyim, beraber koşalım. Ciddiyim.

   Reply
 3. Abuzer

  Tesekkurler Baris!

  Avrasya 15’e gelebilirim(?)

  Birlikte kosmak walla cok guzel olur 🙂 Seneye olup olamayacagim kis sonu gibi belli olacak. Ben baska yerlerdeki maratonlari goz ucuyla takip etmek niyetindeyim 🙂

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.